Staff Finder



Polk County Schools' Career Academies are managed by the Workforce Education Department.

Contact: Christina Sparr

Workforce Education
PO Box 391
Bartow, FL 33831

Phone: 863-519-8869
Fax: 863-534-0788
Email:

All Academy Staff

Name (click for bio) Academy School Position Phone Fax
Marsha Adams Bartow Pre-Medical Academy Bartow Middle School Instructor(863) 534-7415(863) 534-7418
Melinda Alcox iBiz Gause Academy Business/CTE - 6-7(863) 534-7425(863) 519-3716
Adele Allison Bartow Medical and Fire Academy Bartow High School Anatomy(863) 534-7400(863) 534-0077
Pam Anders Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Secretary(863) 413-3620(863) 647-4764
Jessica Anderson Eagle Academy of Veterinary Science George Jenkins High School Veterinary Science(863) 648-3566(863) 499-2917
Elaine Andino W.E.S.T. Westwood Middle School History 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Alex Angulo Academy of Design and Technology George Jenkins High School Instructor(863) 648-3566(863) 648-3573
Dawn Anspaugh Academy of Finance Lake Gibson High School Guidance Counselor(863) 853-6629(863) 853-6108
Pamela Arnold George Jenkins Academy of Engineering & Architecture George Jenkins High School Math(863) 965-5484(863) 297-3097
Marcia Baali iBiz Gause Academy Social Studies - 7(863) 534-7426(863) 519-3716
Stephen Baggett Criminal Justice, Law and Career Academy Kathleen High School Criminal Justice Instructor(863) 499-2655(863) 499-2726
Laura Bailey Jaguar Pre-Academies Sleepy Hill Middle School Assistant Principal of Curriculum(863) 815-6577(863) 815-6586
Melinda Baine SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Assistant Principal(863) 853-6151(863) 853-6171
Pam Baker Style! Lakeland High School Fashion Instructor(863) 499-2900(863) 499-2917
Andy Baker Academy of Design and Technology George Jenkins High School Multimedia Foundations(863) 648-3566(863) 648-3573
Marcia Balli Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Economics(863) 534-7425(863) 519-3716
Jenna Barefoot Pre-Academies of Agriscience Kathleen Middle School Instructor(863) 853-6040(863) 853-6037
Luther Barnes W.E.S.T. Westwood Middle School Engineering(863) 965-5484(863) 965-5585
John Bell Recording Arts Academy Ridge Community High School Instructor(863) 419-3315(863) 419-3321
Keitha Bennett Academy of Natural Resources Kathleen High School Agriscience(863) 499-2215(863) 499-2766
Todd Bennett Stambaugh Pre-Academies Stambaugh Middle School Assistant Principal of Curriculum(863) 965-5494(863) 965-5496
Kim Bentley Bartow Culinary Academy Bartow High School Math (ESE)(863) 534-7400(863) 534-0077
Marsha Berger Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Busness Technology(863) 534-7425(863) 519-3716
Marcia Berger iBiz Gause Academy Business - 7(863) 534-7427(863) 519-3716
Veronica Berry Imagination, Inc. Lake Region High School Reading(863) 297-3099(863) 297-3097
Dr. Kathryn Blackburn Jaguar Pre-Academies Sleepy Hill Middle School Principal(863) 815-6577(863) 815-6586
Kelly Blankenship Bartow Academy of Legal Studies Bartow High School Biology(863) 648-3566(863) 648-3573
Perry Blocker W.E.S.T. Westwood Middle School Reading 6th(863) 965-5484(863) 965-5585
Kimberly Boggs Digital Graphix Academy Auburndale High School Web Design(863) 965-6200(863) 965-6245
Jennifer Bookhamer Jaguar Pre-Academies Sleepy Hill Middle School Assistant Principal(863) 815-6577(863) 815-6586
Dwann Bowers W.E.S.T. Westwood Middle School Language Arts 6th(863) 965-5484(863) 965-5585
Lee Brackman LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Assistant Principal(863) 648-3500(863) 648-3580
Clay Brantley Ag Dogs Frostproof Middle/Senior High School Agriscience Instructor(863) 635-7809(863) 635-7812
Sandra Brown Cafe Bleu Winter Haven High School Instructor(863) 291-5330(863) 297-3024
Derek Bryant Stambaugh Pre-Academies Stambaugh Middle School Robotics(863) 965-5494(863) 965-5496
Katherine Buchman Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Science(863) 413-3620(863) 647-4764
Hope Byer Ridge Community Medical Academy Ridge Community High School Medical Insturctor(863) 419-3315(863) 419-3321
John Calandros Bartow Medical and Fire Academy Bartow High School Firefighting(863) 534-7400(863) 534-0077
Kyle Carlton Academy of Natural Resources Kathleen High School Agriscience(863) 499-2655(863) 499-2766
Nick Carroll Architectural Design and Engineering Academy Auburndale High School Promotional Graphics/CAD Engineering(863) 965-6200 ext.259(863) 965-6245
Nick Carroll Digital Graphix Academy Auburndale High School Promotional Graphics/CAD Engineering(863) 965-6200 ext.259(863) 965-6245
Joshua Carroll Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Business(863) 853-6125(863) 853-6108
Angela Carroll Auburndale Medical Academy Auburndale High School Medical Instructor(863) 965-6200(863) 965-6245
Chet Carver iBiz Gause Academy Math Teacher - 6-7(863) 534-7428(863) 519-3716
Rosalind Chan Bartow Culinary Academy Bartow High School Culinary Arts(863) 534-7400(863) 534-0077
Glenda Chenault Lake Gibson Academy of Culinary Arts Lake Gibson High School Culinary Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
Mark Chichetto W.E.S.T. Westwood Middle School Reading 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Terri Christian W.E.S.T. Westwood Middle School Assistant Principal of Curriculum(863) 965-5484(863) 965-5585
Brandon Church W.E.S.T. Westwood Middle School Technology(863) 965-5484(863) 965-5585
Denay Claark Video Gaming Design Pre-Academy Southwest Middle School Game Design(863) 499-2840(863) 499-2762
Janice Clarke Dempsey Bartow Academy of Legal Studies Bartow High School Instructor(863) 534-7400 (863) 534-0077
Emilean Clemons Bartow Culinary Academy Bartow High School Assistant Principal of Curriculum(863) 534-7400(863) 534-0077
Rebecca Cline Eagle Academy of Veterinary Science George Jenkins High School Instructor(863) 648-3566(863) 648-3573
Dawn Coatney W.E.S.T. Westwood Middle School Agriscience(863) 965-5484(863) 965-5585
Regina Cobb Digital Graphix Academy Auburndale High School Digital Design Publications and Yearbook(863) 965-6200 ext.261(863) 965-6245
Michael Coker LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Aviation(863) 648-3500(863) 648-3581
Judith Cole Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Math(863) 413-3620(863) 647-4764
Donna Cole Academy of Natural Resources Kathleen High School Core Teacher(863) 499-2655(863) 499-2766
David Coleman Lake Region Engineering Academy Lake Region High School Engineering(863) 297-3099(863) 297-3097
Brandon Collier Agrowtechnology Academy Fort Meade Middle/Senior High School Agriscience Instructor(863) 285-1180(863) 285-1186
Brenda Collins Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Business(863) 853-6125(863) 853-6108
Calvin Collins Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Science(863) 534-7425(863) 519-3716
Dan Conner Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Aquaculture and Aquatic Animal Health(863) 499-2970(863) 603-6267
Joshua Cooper Academy of Design and Technology George Jenkins High School Social Studies(863) 648-3566(863) 648-3573
Joshua Cooper Bartow Academy of Legal Studies Bartow High School History(863) 648-3566(863) 648-3573
Jemalle Cornelius Academy of Leadership and Business Fort Meade Middle/Senior High School Business Instructor(863) 285-1180(863) 285-1186
Tayna Cortes W.E.S.T. Westwood Middle School Hospitality and Tourism(863) 965-5484(863) 965-5585
Tayna Cortes W.E.S.T. Westwood Middle School Culinary(863) 965-5484(863) 965-5585
Bobby Craven Bartow Criminal Justice Academy Bartow High School Criminal Justice Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
Greg Cress Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Social Studies(863) 413-3620(863) 647-4764
Alan Darr Academy of Automotive Technology Kathleen High School Automotive Instructor(863) 499-2215(863) 499-2766
Raleigh Daves Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Business(863) 853-6125(863) 853-6108
Veronica Davis Pre-Techno Robotic Academy Denison Middle School Instructor(863) 291-5353(863) 291-5347
Marcia de Meza Industrial Biotechnology Academy Lake Gibson High School Director/Biotechnolgoy(863) 853-6100 ext.289(863) 853-6108
Carol Dean W.E.S.T. Westwood Middle School Math 6th(863) 965-5484(863) 965-5585
Kimberly Delestang LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Fine Arts(863) 648-3500(863) 648-3582
Steven Delgado Lake Gibson Academy of Agriscience Lake Gibson High School Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
Lauren DeNeve Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Marine Science(863) 499-2970(863) 603-6267
Jana Dixon W.E.S.T. Westwood Middle School Guidance Counselor(863) 965-5484(863) 965-5585
Donovan Dolde Digital Graphix Academy Auburndale High School Digital Broadcast and Digital Video Production (TV)(863) 965-6200(863) 965-6245
Melinda Dorman Bartow Criminal Justice Academy Bartow High School Criminal Justice Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
Alain Douge Academy of Finance Lake Gibson High School Administrative Contact(863) 853-6100(863) 853-6108
David Dowdy Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Instructor(863) 499-2970(863) 603-6267
Donna Drisdom Distrotek Kathleen High School Principal(863) 499-2655(863) 499-2766
Deborah Dubendorff George Jenkins Medical Academy George Jenkins High School Medical Instructor(863) 648-3566 ext.260(863) 648-3573
Amber Duckworth SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Health(863) 853-6151(863) 853-6171
Roxanne Dunn Bartow Medical and Fire Academy Bartow High School Health Science(863) 534-7400(863) 534-0077
Nina Dyer The Dogwoods Frostproof Middle/Senior High School Culinary Instructor(863) 635-7809(863) 635-7812
Michelle Eager SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Power(863) 853-6151(863) 853-6171
Tina Earley Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Business(863) 853-6125(863) 853-6108
Keith Earls Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Language Arts(863) 499-2970(863) 603-6267
Keith Edgeworth Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Aerospace Technology(863) 413-3620(863) 647-4764
Gregory Egan Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Agriscience(863) 499-2970(863) 603-6267
Tammy Epperson LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Assistant Principal(863) 648-3500(863) 648-3585
Zach Fairbanks Mulberry Auto Garage Mulberry High School Automotive Instructor(863) 701-1104(863) 701-1109
Griselle Figueroa LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Media Design(863) 648-3500(863) 648-3584
Francoise Filiace Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Reading(863) 534-7425(863) 519-3716
Kalei Fiorentino Academy of Future Educators Lake Gibson High School Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
Vernon Forsett Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy PE(863) 534-7425(863) 519-3716
Jeff Fraker Multimedia Communications Academy Lakeland High School TV Production(863) 499-2900(863) 499-2917
Scott Frakes Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Social Studies(863) 499-2970(863) 603-6267
Andrea Fugate Academy of Legal Studies George Jenkins High School Instructor(863) 648-3566(863) 678-3573
Andrea Fugate Bartow Academy of Legal Studies Bartow High School Law Instructor(863) 648-3566(863) 648-3573
Marie Fussell iGrow Bartow High School Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
Deborah Futch Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Social Studies(863) 291-5330(863) 297-3024
Debbie Futch Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Social Studies(863) 291-5330(863) 297-3024
Noel Garcia Academy of Application Development, Game Development, E-Book Publishing and Social Media Management Denison Middle School Instructor(863) 291-5353(863) 291-5347
Glenn Gardner W.E.S.T. Westwood Middle School Dean(863) 965-5484(863) 965-5585
Matha Garvin Style! Lakeland High School Instructor(863) 499-2900(863) 499-2917
Naomi Gatlin Lake Gibson Academy of Agriscience Lake Gibson High School Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
Linda Gee Academy of Media Production Haines City High School Digital Information Technology & OJT(863) 421-3281(863) 421-3283
Jane Germany Bartow Academy of Engineering Bartow High School Math(863) 534-7400(863) 534-0077
Jimmy Giles Construction Academy Bartow High School Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
James Giles Bartow Academy of Engineering Bartow High School Cabinet Making(863) 534-7400(863) 534-0077
Mark Gilles Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Physical Education(863) 499-2970(863) 603-6267
Bridget Gilmore George Jenkins Medical Academy George Jenkins High School Health Science(863) 648-3566 ext.260(863) 648-3573
Amy Glenn Diversified Agricultural Studies Academy Tenoroc High School Instructor(863) 614-9183(863) 614-9192
Sarah Gomez Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Reading(863) 499-2970(863) 603-6267
Luke Gommermann Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Marine Science(863) 499-2970(863) 603-6267
Andrea Goodson Style! Lakeland High School Art(863) 499-2900(863) 499-2917
Samuel Green Academy of Leadership and Business Fort Meade Middle/Senior High School Instructor(863) 285-1180(863) 285- 1186
Tami Grimes Roc Com Tenoroc High School Instructor(863) 614-9183(863) 614-9192
Lana Guerr Cafe Bleu Winter Haven High School Culinary(863) 291-5330(863) 297-3024
Jon Gulley Academy of Natural Resources Kathleen High School Core Teacher(863) 499-2655(863) 499-2766
Emily Gulley Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Reading & Language Arts(863) 413-3620(863) 647-4764
Fatmeh Hafer W.E.S.T. Westwood Middle School Reading 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Dominique Hall Technobotics Winter Haven High School Instructor(863) 291-5330(863) 297-3024
Christopher Hallock Lakeland Electric Power Academy Tenoroc High School Instructor(863) 499-2700(863) 499-2706
Amy Hamilton Jaguar Pre-Academies Sleepy Hill Middle School Pre-Engineering Academy(863) 815-6577(863) 815-6586
Amy Hardee Academy of Pharmacy Technicians Fort Meade Middle/Senior High School Principal(863) 285-1180(863) 285-1186
David Harder Bartow Academy of Design Bartow High School Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
Dawn Hardy Fine Arts Academy Bartow Middle School Instructor(863) 534-7415(863) 534-7418
Angie Harrison Auburndale Medical Academy Auburndale High School Health Science(863) 965-6200(863) 965-6245
Laura Hartman Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Math(863) 534-7425(863) 519-3716
Kevin Hegarty Industrial Biotechnology Academy Lake Gibson High School Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
James Heuslein George Jenkins Academy of Engineering & Architecture George Jenkins High School Instructor(863) 648-3566(863) 648-3573
Garrett Hicks Academy of Media Production Haines City High School Yearbook and Digital Information Technology(863) 421-3281(863) 421-3283
Jimmy Hicks iBiz Gause Academy Reading/Social Studies - 6(863) 534-7429(863) 519-3716
Carla Higgins LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Medical Instructor(863) 648-3500(863) 648-3596
Elizabeth Hileman, RN, BSN Winter Haven Medical Academy Winter Haven High School Medical Instructor(863) 291-5330 ext.259(863) 297-3024
Susan Hill Bartow Medical and Fire Academy Bartow High School Health Science(863) 534-7400(863) 534-0077
Keith Hobbs Agri-Business and Sciences Academy Winter Haven High School Agriscience(863) 291-5330(863) 297-3024
Hannah Hodges Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Language Arts(863) 413-3620(863) 647-4764
Thomas Hoien Intermodal Academy Fort Meade Middle/Senior High School Instructor(863) 285-1180(863) 285-1186
Robert Holby George Jenkins Academy of Engineering & Architecture George Jenkins High School Science(863) 297-3099(863) 297-3097
Chris Holt SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Agriscience(863) 853-6151(863) 853-6171
Jeff Hopkins Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
Anne Hopper Environmental Agriculture and Technology Academy Haines City High School English (863) 421-3283
Walter Houghton Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Aerospace Technologies(863) 413-3620(863) 647-4764
Kozette Hubbard Bartow Medical and Fire Academy Bartow High School Health Science863-534-7400 ext.2220(863) 534-0077
Stacy Huey GEICO Academy of Advanced Business Management George Jenkins High School Instructor(863) 648-3566(863) 648-3573
Tamara Hunter W.E.S.T. Westwood Middle School Language Arts 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Jeremy Hurd Academy of Design and Technology George Jenkins High School Web Design(863) 648-3566(863) 648-3573
Matthew Huro Information Technology Academy Kathleen Middle School Instructor(863) 853-6040(863) 853-6037
Sumer Hyde Diversified Agricultural Studies Academy Tenoroc High School Instructor(863) 614-9183(863) 614-9192
Nicole Iatarola Bartow Academy of Legal Studies Bartow High School English(863) 648-3566(863) 648-3573
Nicole Iatorola Academy of Design and Technology George Jenkins High School English(863) 648-3566(863) 648-3573
Jennifer Ivey Multimedia Communications Academy Lakeland High School Instructor(863) 499-2900(863) 499-2917
Joe Izzo Sports Medicine Academy Kathleen High School Guidance Counselor(863) 499-2655(863) 499-2726
Cornelius Jackson Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
Lori Jenkins Distrotek Kathleen High School Marketing(863) 499-2655(863) 499-2766
Saundra Jimmerson W.E.S.T. Westwood Middle School Social Studies 6th(863) 965-5484(863) 965-5585
Ashley Johnson Auburndale Medical Academy Auburndale High School Anatomy(863) 965-6200(863) 965-6245
Laurie Johnson Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Foreign Language(863) 853-6100(863) 853-6108
Judy Joiner Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Social Studies(863) 291-5330(863) 297-3024
Eurkeasia Jones W.E.S.T. Westwood Middle School Technology(863) 965-5484(863) 965-5585
Deann Jones Academy of Future Educators Lake Gibson High School Education Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
Joshua Karren Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Economics(863) 534-7425(863) 519-3716
Emily Kauwell Digital Graphix Academy Auburndale High School Instructor(863) 965-6200(863) 965-6245
Susan Kearns Bartow Medical and Fire Academy Bartow High School English(863) 534-7400(863) 534-0077
Kaley Keen SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Agriscience(863) 853-6151(863) 853-6171
Lynn Keenan Lake Region Medical Academy Lake Region High School Medical Instructor(863) 297-3099(863) 297-3097
Kathy Keener Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Reading(863) 534-7425(863) 519-3716
Debra Kegley Imagination, Inc. Lake Region High School Web Design(863) 297-3099(863) 297-3097
Telay Kendrick LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Principal(863) 648-3500(863) 648-3584
William Kilpatrick Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Social Studies(863) 413-3620(863) 647-4764
Deborah Kindel, Ph.D. George Jenkins Academy of Engineering & Architecture George Jenkins High School Assistant Principal of Curriculum(863) 297-3099(863) 297-3097
David King LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Arts & Entertainment(863) 648-3500(863) 648-3590
Mary Klockenkemper LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Fine Arts(863) 648-3500(863) 648-3589
Brandon Kneer Bartow Academy of Design Bartow High School Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
Robin Knitt Imagination, Inc. Lake Region High School Spanish(863) 297-3099(863) 297-3097
Karen Kohler Hospitality Academy Fort Meade Middle/Senior High School Instructor(863) 285-1180(863) 285-1186
Melissa Konkol Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Business Technology(863) 534-7425(863) 519-3716
Aric Kroon Jaguar Pre-Academies Sleepy Hill Middle School Pre-Aerospace(863) 815-6577(863) 815-6586
Penny LaFountain SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Culinary Arts(863) 853-6151(863) 853-6171
Brenda Lashman Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Math(863) 534-7425(863) 519-3716
MSgt. Lavacca Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Air Force JROTC(863) 413-3620(863) 647-4764
Rimmer Leila Bartow Academy of Legal Studies Bartow High School Social Studies(863) 648-3566(863) 648-3573
Rosaland Lewis Jaguar Pre-Academies Sleepy Hill Middle School CSI Pre Criminal Justice(863) 815-6577(863) 815-6586
Adenia Long Pre-Academy of Media Design Southwest Middle School Media Design(863) 499-2840(863) 499-2762
Tony Longa Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Social Studies & P.E.(863) 413-3620(863) 647-4764
Luci Longworth Bartow Medical and Fire Academy Bartow High School Biology(863) 534-7400(863) 534-0077
Henry Lopez Academy of Design and Technology George Jenkins High School Math(863) 648-3566(863) 648-3573
Kourtney Lopez LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Media Design(863) 678-4222(863) 678-4064
Henry Lopez Bartow Academy of Legal Studies Bartow High School Algebra(863) 648-3566(863) 648-3573
Amy Lowery Sports Medicine Academy Kathleen High School  (863) 499-2655(863) 499-2726
Angelica Marin Academy of Children's and Educational Studies Haines City High School Early Childhood Education(863) 419-3414(863) 421-3283
Janell Marmon Multimedia Communications Academy Lakeland High School Journalism(863) 499-2900(863) 499-2917
Katherine Marsh Multimedia Communications Academy Lakeland High School Guidance Counselor(863) 499-2900(863) 499-2917
Brian Marti Culinary Team Lake Region High School Culinary Instructor(863) 297-3099(863) 297-3097
Art Martinez Multimedia Communications Academy Lakeland High School Principal(863) 499-2900(863) 499-2917
Art Martinez Style! Lakeland High School Principal(863) 499-2900(863) 499-2917
Blankenship Matthew Digital Graphix Academy Auburndale High School Administrator(863) 965-6200 ext.253(863) 965-6245
Joy Maynard Cyber Security Academy Winter Haven High School Instructor(863) 291-5330(863) 297-3024
Joy Maynard Cafe Bleu Winter Haven High School Culinary Director(863) 291-5330(863) 297-3024
Amanda McCallister BOLTs Ridge Community High School  (863) 419-3315(863) 419-3321
Sarah McCarthy Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Social Studies(863) 499-2970(863) 603-6267
Christie Mccullough Agri-Business and Sciences Academy Winter Haven High School Agriscience(863) 291-5330(863) 297-3024
Laura McNabb Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Television Production(863) 853-6125(863) 853-6108
Denis McNeal W.E.S.T. Westwood Middle School Civics 7th(863) 965-5484(863) 965-5585
Aymette Medina Pre-Techno Robotic Academy Denison Middle School Instructor(863) 291-5353(863) 291-5347
Diane Mikolon Academy of Future Educators Lake Gibson High School Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
Kenny Miles Bartow Medical and Fire Academy Bartow High School Firefighting(863) 534-7400(863) 534-0077
Lt. Colonel John Miller Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Air Force JROTC(863) 413-3620(863) 647-4764
Kellie Mislovic George Jenkins Medical Academy George Jenkins High School Medical Instructor(863) 648-3566(863) 648-3573
Nicole Monies Bartow Culinary Academy Bartow High School Science(863) 534-7400(863) 534-0077
Misty Moody W.E.S.T. Westwood Middle School Technology/Robotics (all grades)(863) 965-5484(863) 965-5585
Nikki Morse Future Educators Academy Bartow High School Instructor(863) 528-4601(863) 534-0077
Erica Morse Academy of Natural Resources Kathleen High School Agriscience(863) 499-2655(863) 499-2766
Colleen Murphy Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Reading(863) 534-7425(863) 519-3716
Karyn Musselman LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Parent(863) 648-3500(863) 648-3590
Reginald Northern SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Business(863) 853-6151(863) 853-6171
Catherine Ogburn Ag Dogs Frostproof Middle/Senior High School Agriscience Instructor(863) 635-7809(863) 635-7812
Broderic Ogzewalla Environmental Agriculture and Technology Academy Haines City High School Agriscience(863) 421-3281(863) 421-3283
Misty Osborne Lakeland Electric Power Academy Tenoroc High School Instructor(863) 614-9183(863) 614-9192
Vivian Otero Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy English(863) 534-7425(863) 519-3716
Christopher Oxford Digital Graphix Academy Auburndale High School Instructor(863) 965-6200(863) 965-6245
Brittnay Page iGrow Bartow High School Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
Danielle Painter W.E.S.T. Westwood Middle School MIT/Business(863) 965-5484(863) 965-5585
Gwen Parish Academy of Allied Health Sciences Mulberry High School Instructor(863) 701-1104(863) 701-1109
Michele Parmer Pre-Agricultural Science Academy Bartow Middle School Agriscience Instructor(863) 534-7415(863) 534-0077
Shelly Paros Stambaugh Pre-Academies Stambaugh Middle School Culinary(863) 965-5494(863) 965-5496
Jennifer Parrish Ridge Community Medical Academy Ridge Community High School Health Science(863) 419-3315(863) 419-3321
Leslie Paul Academy of Media Production Haines City High School Guidance Counselor(863) 421-3281(863) 421-3283
Leslie Paul Academy of Children's and Educational Studies Haines City High School Guidance Counselor(863) 421-3281(863) 421-3283
Jennifer Perez Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy English(863) 534-7425(863) 519-3716
Daniel Pickern W.E.S.T. Westwood Middle School Engineering/English (all grades)(863) 965-5484(863) 965-5585
Bennie Pierce W.E.S.T. Westwood Middle School Principal(863) 965-5484(863) 965-5585
Diane Plowden Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School English(863) 291-5330(863) 297-3024
Brittany Polston Lakeland Academy of Veterinary Science Lakeland High School Agriculture(863) 499-2900(863) 499-2917
Tanda Pommier W.E.S.T. Westwood Middle School Science 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Malinda Pough Distrotek Kathleen High School Business Instructor(863) 499-2655(863) 499-2766
Sarah Pritchard Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Digital Design(863) 291-5330(863) 297-3024
Charlotte Randall Academy of Media Production Haines City High School Web Design and Digital Information Technology(863) 421-3281(863) 421-3283
Charlotte Randall Cyber Security Academy Winter Haven High School  (863) 298-7810(863) 297-3024
Daniel Raulerson Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Math(863) 413-3620(863) 647-4764
Alison Ready Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Science(863) 499-2970(863) 603-6267
Karri Reich George Jenkins Academy of Engineering & Architecture George Jenkins High School Math(863) 297-3099(863) 297-3097
Kristen Renz Imagination, Inc. Lake Region High School Instructor(863) 297-3099(863) 297-3097
Stephanie Rerucha Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Guidance Counselor(863) 291-5330(863) 297-3024
Angela Revell Academy of Pharmacy Technicians Fort Meade Middle/Senior High School Instructor(863) 291-5353(863) 291-5347
Rosemary Reynolds Imagination, Inc. Lake Region High School Instructor(863) 297-3099(863) 297-3097
Cindy Reynolds TLC Academy Lake Region High School Early Childhood Education Instructor(863) 297-3099(863) 297-3097
Leila Rimmer Academy of Design and Technology George Jenkins High School Social Studies(863) 648-3566(863) 648-3573
Anel Rivera W.E.S.T. Westwood Middle School Dean(863) 965-5484(863) 965-5585
Colleen Robinson Lake Region Academy of Law, Justice & Governance Lake Region High School Law(863) 297-3099(863) 297-3097
Linda Robinson Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Director, Business, OJT(863) 291-5330(863) 297-3024
Anthony Rodriguez Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Business(863) 853-6125(863) 853-6108
Ana Rodriguez SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Biotechnology(863) 853-6151(863) 853-6171
Carole Rollins GEICO Academy of Advanced Business Management George Jenkins High School Business(863) 648-3566(863) 648-3573
Kori Rowles Ridge Community Medical Academy Ridge Community High School Instructor(863) 419-3315(863) 419-3321
Gary Roy Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Avionics(863) 413-3620(863) 647-4764
Daniel Russo Stambaugh Pre-Academies Stambaugh Middle School Communications(863) 965-5494(863) 965-5496
Jessica Salas Academy of Design and Technology George Jenkins High School Web Design, Digital Design(863) 648-3566(863) 648-3573
Pam Sanz-Guerrero Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Spanish(863) 413-3620(863) 647-4764
Michael Sargent Engineering Technology Career Academy Ridge Community High School Engineering Instructor(863) 419-3315 ext.268(863) 419-3321
Carla Savage Digital Graphix Academy Auburndale High School Physics(863) 965-6200(863) 965-6245
Stacey Schebule Imagination, Inc. Lake Region High School English(863) 297-3099(863) 297-3097
Amy Schertzer Sports Medicine Academy Kathleen High School Biology(863) 499-2655(863) 499-2726
Jay Schnoor Bartow Academy of Engineering Bartow High School Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
Mark Schuh Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Robotics(863) 499-2970(863) 603-6267
Mark Schuh Mulberry Robotics Academy Mulberry High School Instructor(863) 701-1104(863) 701-1109
Sherry Scott George Jenkins Academy of Culinary Arts George Jenkins High School Culinary Arts(863) 648-3566(863) 648-3573
Wendy Setterberg SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Media Design(863) 853-6151(863) 853-6171
Emilyn Sharpless Mulberry Pre-Academy of Agriscience Mulberry Middle School Instructor(863) 701-1066(863) 701-1109
Kimberly Shaske Agritechnologies Academy Auburndale High School Agriscience Instructor(863) 965-6200(863) 965-6245
Todd Simmers Academy of Finance Lake Gibson High School English(863) 853-6100(863) 853-6108
Todd Simmers Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School English(863) 853-6100(863) 853-6108
Cassandra Simmons Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Math(863) 499-2970(863) 603-6267
Michael Simpson II LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Video Game Design(863) 648-3500(863) 648-3590
Keith Smith Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Assistant Principal(863) 413-3620(863) 647-4764
Jan Snell GEICO Academy of Advanced Business Management George Jenkins High School English(863) 648-3566(863) 648-3573
David Sparling Imagination, Inc. Lake Region High School Television Production(863) 297-3099(863) 297-3097
Kim Sprouse Academy of Natural Resources Kathleen High School Guidance Counselor(863) 499-2655(863) 499-2766
James Sweeney Eagle Academy of Veterinary Science George Jenkins High School Agriscience Instructor(863) 648-3566(863) 648-3573
Judith Symes Pre-Academy of Communications Technology Denison Middle School Instructor(863) 291-5353(863) 291-5347
Stephanie Syrakis SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Fine Arts/Photography(863) 853-6151(863) 853-6171
Justin Talley Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Physics(863) 413-3620(863) 647-4764
Rodney Tambling Bartow Academy of Engineering Bartow High School Engineering(863) 534-7400(863) 534-0077
Deanne Taylor Bartow Culinary Academy Bartow High School Reading/English(863) 534-7400(863) 534-0077
Todd Taylor Stambaugh Pre-Academies Stambaugh Middle School Agriculture Science(863) 965-5494(863) 965-5496
Paige Testerman Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
Jennifer Testerman Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Math(863) 499-2970(863) 603-6267
Houston Thomas iBiz Gause Academy Science - 6-7(863) 534-7430(863) 519-3716
Alphonso Thompson Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Air Force JROTC(863) 413-3620(863) 647-4764
Samantha Thompson Lake Gibson Academy of Health Lake Gibson High School Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
Brittany Thornton Lakeland Academy of Veterinary Science Lakeland High School Veterinary Instructor(863) 499-2900(863) 499-2917
Felecia Thornton Bartow Culinary Academy Bartow High School Guidance Counselor(863) 534-7400(863) 534-0077
Todd Thuma Mulberry Engineering & Technology Mulberry High School Instructor(863) 701-1104(863) 701-1109
Selena Turcios Lakeland Academy of Veterinary Science Lakeland High School Instructor(863) 499-2900(863) 499-2917
Christina Turner Academy of Design and Technology George Jenkins High School Instructor(863) 648-3566(863) 648-3573
David Ulch Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Economics(863) 853-6100(863) 853-6108
Eddy Varela Recording Arts Academy Ridge Community High School Digital Audio Production(863) 419-3315(863) 419-3321
Bart Walker W.E.S.T. Westwood Middle School Science 7th(863) 965-5484(863) 965-5585
Harriett Wallace Academy of Finance Lake Gibson High School Personal Finance(863) 815-6513(863) 853-6108
James Walls LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Arts & Entertainment(863) 648-3500(863) 648-3590
Tresa Warner Imagination, Inc. Lake Region High School Marketing Instructor(863) 297-3099 ext.252(863) 297-3097
Amanda Waters Academy of Children's and Educational Studies Haines City High School Assistant Principal of Curriculum(863) 421-3281(863) 421-3283
Cynthia Weaver iBiz Gause Academy Language Arts - 6-7(863) 534-7431(863) 519-3716
Laura Webster Bartow Academy of Design Bartow High School Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
C.J. Wells Bartow Medical and Fire Academy Bartow High School Earth Space Science(863) 534-7400(863) 534-0077
Greg West Crystal Lake Veterinary Sciences Pre-Academy Crystal Lake Middle School Instructor(863) 499-2970(863) 603-6267
Harold Weston George Jenkins Academy of Engineering & Architecture George Jenkins High School Instrucotr(863) 648-3566(863) 648-3573
Tara Wheat Academy of Design and Technology George Jenkins High School English(863) 648-3567(863) 648-3573
Bill Whitener Agrowtechnology Academy Fort Meade Middle/Senior High School Math(863) 285-1181(863) 285-1186
Deborah Wiebe Winter Haven Medical Academy Winter Haven High School Medical Instructor(863) 291-5330(863)-291-3024
John Wilder Agritechnologies Academy Auburndale High School Biology(863) 965-6200(863) 965-6245
Alissiea Wilder Stambaugh Pre-Academies Stambaugh Middle School Instructor(863) 965-5494(863) 965-5496
Susan Willcockson LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Guidance(863) 648-3500(863) 648-3593
Jessica Williams LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Culinary(863) 648-3500(863) 648-3590
Thomas Williams Academy of Media Production Haines City High School Web Design and Digital Information technology(863) 421-3281(863) 421-3283
Carole Williams LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School STEAM(863) 648-3500(863) 648-3594
Lisa Willman W.E.S.T. Westwood Middle School Graphic Design (all grades)(863) 965-5484(863) 965-5585
Charlene Wilson W.E.S.T. Westwood Middle School Math 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Dana Wiltrout LHMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Academic Dean(863) 648-3500(863) 648-3595
Christine Winkler W.E.S.T. Westwood Middle School Language Arts 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Patti Winniczuk Studio 21 Winter Haven High School Fashion Instructor(863) 291-5330(863) 297-3024
Eddie Wood Digital Graphix Academy Auburndale High School CAD Drafting and Electronics(863) 965-6200(863) 965-6245
Herbert Woodard W.E.S.T. Westwood Middle School Science 6th(863) 965-5484(863) 965-5585
Keith Worth iBiz Gause Academy Reading - 6(863) 534-7432(863) 519-3716
Corrine Wright Pre-Academy of Culinary Arts Denison Middle School Insturctor(863) 291-5353(863) 291-5347
Dana Yancey Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School ESE 6th & 7th grade(863) 499-2970(863) 603-6267
Betsy Zinsmeister Cafe Bleu Winter Haven High School Instructor(863) 291-5330(863) 297-3024